Hipoterapia

Zajęcia hipoterapii z punktu widzenia przechodnia mogą wyglądać jak zwyczajna przejażdżka konna.

Patrząc z perspektywy uczestników i hipoterapeutów to czas pracy, dawania możliwości, osiągania celów w obecności konia. Ktoś z grzbietu konia ogląda świat z nowej perspektywy. Ktoś inny próbuje utrzymać prawidłową pozycję siedzącą, kiedy pod nim porusza się ogromne zwierzę. To chwile, w których maluje się uśmiech, bo coś się udało. Koń wymaga, ale nie ocenia. Jeździec potrafi, ma wpływ, podejmuje decyzje na koniu, a potem i w życiu.

Hipoterapia jest formą rehabilitacji, w której przy udziale konia i pod okiem hipoterapeuty można wpływać na poprawę funkcjonowania człowieka w sferze fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i społecznej. Jest to forma terapii przeznaczona zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych.

Trójwymiarowy chód konia jest nieoceniony w kodowaniu prawidłowego wzorca chodu u pacjenta. Ćwiczenia na koniu wpływają na normalizację napięcia mięśniowego, poprawę równowagi, uczą orientacji w schemacie ciała i w przestrzeni oraz stymulują czucie głębokie i powierzchniowe.

Koń motywuje do działania. Zajęcia z nim zazwyczaj wywołują dużo pozytywnych emocji i nie kojarzą się z terapią. Hipoterapia pobudza zmysły wzroku, słuchu, węchu, dotyku. 

Zajęcia mają ogromny wpływ na kształtowanie umiejętności społecznych. Koń często jest pośrednikiem w tworzeniu relacji terapeutycznej oraz motywuje do komunikacji. Przebywanie ze zwierzęciem uczy odczytywania jego zachowań i potrzeb, co wymaga od człowieka uważności i odpowiedniego postępowania w jego obecności.

Do udziału w zajęciach hipoterapii niezbędna jest zgoda lekarza. Program terapeutyczny, forma terapii, typ konia, rodzaj ruchu, używane pomoce- dobierane są indywidualnie. koń jednak zawsze ma działanie wieloprofilowe.

mgr Katarzyna Szepela-Haręzga