Terapia metodą Warnkego

Metoda terapeutyczna, opracowana przez Freda Warnke, przeznaczona dla osób z trudnościami w czytaniu, pisaniu i mówieniu. Głównym celem tej metody jest pomoc dzieciom z trudnościami w uczeniu się, osobom z dysleksją oraz  jako wsparcie w terapii logopedycznej lub nauce języków obcych.

Kluczowe założenia tej metody to:

  • automatyzacja przetwarzania w obszarze spostrzeżeń wzrokowych, słuchowych i umiejętności motorycznych, (ćwiczenia za pomocą urządzenia Brain-Boy-Universal)
  • automatyzacja koordynacji półkul mózgowych (ćwiczenia za pomocą urządzenia Lateral-Trainer-Professional),
  • rozwój i automatyzacja „języka wzrokowego”

Typowy trening składa się z następujących etapów:

  • trening automatyzacji funkcji podstawowych – do ćwiczeń służy zestaw programów treningowych przypominających gry, które usprawniają podstawowe funkcje przetwarzania spostrzeżeń słuchowych, wzrokowych i funkcji ruchowych,
  • trening lateralny – podzielony na 3 etapy: słuchanie tekstów zlateralizowanych, samodzielne czytanie oraz czytanie synchroniczne. Charakterystyczne dla tej fazy jest cykliczne przemieszczanie się dźwięku z jednej strony na drugą w słuchawkach ćwiczącego.

Jako uzupełnienie treningu stosuje się ćwiczenia koordynacji oko-ręka (za pomocą drążka do balansowania), ćwiczenia literowania wzrokowego, ćwiczenia pamięci krótkotrwałej, ćwiczenia selektywności percepcji i inne.

mgr Joanna Rupińska