Biblioteka zaprasza!

Witam w roku szkolnym 2024/25

Godziny pracy biblioteki:

Poniedziałek       7.45 – 14.00
Wtorek                 7.45 – 13.45
Środa                    7.45 – 13.30
Czwartek             7.45 – 13.45
Piątek                   7.45 – 13.45

Zasady korzystania z biblioteki określają statut szkoły i regulamin biblioteki.

Zapraszam wszystkich do biblioteki szkolnej. Biblioteka to przede wszystkim miejsce, gdzie wypożycza się książki, ale nie tylko. Obecnie biblioteka to także szkolne centrum dydaktyczne. Można tu uczyć się lub bawić przy komputerze, obejrzeć film, posłuchać muzyki. Biblioteka szkolna ułatwia naukę i pozwala miło spędzić czas.

Zasoby biblioteki dostosowane są do potrzeb i oczekiwań wszystkich użytkowników, zarówno uczniów, jak i pracowników Szkoły. Korzystają z nich także rodzice naszych uczniów.

Biblioteka szkolna mieszcząca się w sali 38 jest pracownią międzyprzedmiotową i szkolnym Multimedialnym Centrum Informacyjnym. Nasze zbiory liczą ponad 5000 książek, mamy też 4 stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu.

Zbiory biblioteczne opracowane są komputerowo. W naszej bibliotece zastosowano system informatyczny MOL NET+. KAŻDY MOŻE SPRAWDZIĆ JAKIE KSIĄŻKI MAMY W BIBLIOTECE I CZY SĄ AKURAT DOSTĘPNE KORZYSTAJĄC Z KATALOGU NA STRONIEKLIKNIJ

Jeżeli ktoś potrzebuje wypożyczyć książkę, lekturę, a np. jest w domu, może sprawdzić jej dostępność w katalogu a następnie zarezerwować ją lub zgłosić zapotrzebowanie na adres owsinska@zss1.strefa.pl. Następnego dnia będzie można odebrać wybraną książkę. System rezerwacji działa dla osób, których e-mail jest dopisany do konta czytelnika.


PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Uroczyste pasowanie na czytelnika nowych uczniów klas I i II odbyło się 14 listopada. To nie przypadek – w tym dniu przypada Ogólnopolski Dzień Biblioterapii. Wspólnie z uczniami i panią bibliotekarz z V Liceum przygotowaliśmy dla uczniów zabawy i zagadki związane z biblioteką i naszym Patronem. W baśniowej scenerii, ze śpiewem i grą na gitarze przyszły do nas postaci z baśni pana Andersena, aby w ciekawy sposób wprowadzić uczniów do grona czytelników, do magicznego świata książek. Na koniec uroczystości każdy dostał upominek – zakładki do książek, dyplomy i książki od Instytutu Książki „Wnuczka antykwariusza” – rozdawane pierwszoklasistom w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Mam nadzieję, że ta zabawa i książkowa wyprawka zachęci uczniów do sięgania po książki, szanowania ich, no i oczywiście korzystania ze zbiorów biblioteki!

Poznajmy się w bibliotece.

Tradycje Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych sięgają końca XX w., kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia a potem Miesiąca Bibliotek Szkolnych w październiku.

Co roku jest wybierane inne hasło przewodnie, zwracające uwagę na różne obszary działania bibliotek szkolnych.

Tegoroczny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych obchodzimy pod hasłem: „Poznajmy się w bibliotece”.

To hasło daje możliwość pokazania ważnej funkcji biblioteki szkolnej jako miejsca, które integruje, ułatwia adaptację w środowisku uczniowskim, pozwala się lepiej poznać i podejmować różne, ciekawe wspólne aktywności.

————————————————————————————————–

8-15 MAJA 2024 obchodzimy 21. Tydzień Bibliotek – w tym roku pod hasłem BIBLIOTEKA – MIEJSCE NA CZASIE.

W świecie wirtualnej rzeczywistości BIBLIOTEKA jawi się jako miejsce, w którym możemy wykorzystywać najnowsze technologie. Ale to również miejsce, w którym możemy dowiedzieć się więcej o ochronie praw intelektualnych – nowoczesność tego również dotyczy.

  • Biblioteka – miejsce na czasie to digitalizacja i udostępnianie zgodne z prawem zabytków piśmienniczych (biblioteki cyfrowe)
  • Biblioteka – miejsce na czasie to edukacja o prawie autorskim i możliwościach wykorzystania dóbr kultury w należyty sposób
  • Biblioteka – miejsce na czasie to praca na rzecz braku wykluczonych informacyjnie, społecznie
  • Biblioteka – miejsce na czasie to integracja społeczności lokalnej
  • Biblioteka – miejsce na czasie to wymiana doświadczeń różnych grup wiekowych, kulturowych
  • Biblioteka – miejsce na czasie to miejsce poszerzające ofertę o nowe trendy, nie zapominając o racjonalnym i mądrym ich wykorzystaniu
  • Biblioteka – miejsce na czasie – łączy w spójną całość osiągnięcia myśli ludzkiej z przeszłości z myślą współczesną

To przestrzeń, która jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych. To centralne miejsce doświadczeń kulturalnych. “Biblioteka – miejsce na czasie” nie ogranicza się do tradycyjnych książek – promuje różnorodność czytania, włączając w to: audiobooki, e-booki, gry edukacyjne, platformy edukacyjne online oraz inne niestandardowe formy czytelnictwa.

Autorką hasła jest Katarzyna Pawluk z MBP w Opolu, członek ZG Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, a plakatu Łukasz Chmielowski

Na początku kwietnia obchodzimy co roku Dni Patrona – 2 kwietnia są urodziny pana Andersena!

W bibliotece odbyła się coroczna impreza – Maraton czytania baśni – Andersen Non Stop. Baśnie czytali nauczyciele, uczniowie z naszej szkoły oraz zaproszeni goście z V Liceum Ogólnokształcącego. Od 8.00 do 14.000 bez przerwy rozbrzmiewały baśnie autorstwa naszego Patrona – także w formie audiobooka.

Mamy już kolejny miesiąc – luty, a luty kojarzy nam się z feriami i… Walentynkami. W bibliotece też zachęcamy was do świętowania – ale oczywiście z książką! Zakochaj się w książce! I koniecznie przeczytaj w lutym książkę o… miłości! Zachęcam do spędzenia zimowych ferii z książką!!!


17 stycznia wybraliśmy się do Teatru 4KĄTY. Oglądaliśmy przedstawienie pt. „Słowik” na podstawie baśni naszego Patrona H.Ch. Andersena. Spektakl bardzo się wszystkim podobał, zwłaszcza jego przesłanie…

ULUBIONE LEKTURY WASZYCH BABĆ I DZIADKÓW

Zapraszam do biblioteki młodszych i starszych czytelników – nowe książki czekają na Was! Świąteczne i zimowe ferie to dobry czas na czytanie 🙂

W październiku co roku obchodzimy  Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek  w życiu szkoły i upowszechnianie czytelnictwa. Hasło tegorocznych obchodów to: „BIBLIOTEKA SZKOLNA: MOJE SZCZĘŚLIWE MIEJSCE, W KTÓRYM KWITNIE KREATYWNOŚĆ I WYOBRAŹNIA”. Zapraszam Was do czytania książek, które zawsze rozwijają wyobraźnię i udziału w zajęciach organizowanych w bibliotece.

4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt – to okazja do promocji literatury dziecięcej i młodzieżowej dotyczącej tematyki zwierząt. Przypominamy z tej okazji o prawach i potrzebach wszystkich zwierząt – naszych milusińskich i tych dziko żyjących. Biblioteka zaprasza do obejrzenia wystawy książek o zwierzętach, wypożyczania ich, oraz na zajęcia, na których poznamy fragmenty tych książek.

.

Jak co roku w październiku odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika biblioteki nowych uczniów. 26.10 spotkali się w bibliotece nowi uczniowie naszej szkoły – nie tylko ci z klasy pierwszej, ale też z drugiej i trzeciej. W zabawie pomagali nam goście z V Liceum Ogólnokształcącego – pani Renata Bielerzewska i jej „bajkowe” pomocnice – uczennice przebrane za postacie z bajek H.Ch. Andersena. Było więc bajkowo i ciekawie – zagadki, quizy, wiersze, baśnie i piękne piosenki. Na koniec oczywiście uroczyste pasowanie i upominki – zakładki do książek, dyplomy i książki od Instytutu Książki „Pierwsze abecadło”. To książka naprawdę wyjątkowa – zbiór tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej jest rozdawany pierwszoklasistom w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.

—————————————————————————————-

Rok szkolny 2021/2022

8-15 maja  obchodzimy Tydzień Bibliotek – w tym roku pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Ogólnopolski program promocji czytelnictwa i bibliotek ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.  

Hasło, zaproponowane przez Grażynę Piskorz z Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, odnosi się do biblioteki jako mikro- i makrokosmosu jednocześnie. Z jednej strony książnica to swoista oaza w mieście, mały jego fragment, zaledwie punkt, z drugiej strony – drzwi do całego świata. Wystarczy wejść – i można być tu, a zarazem wszędzie. Wystarczy sięgnąć po tę lub inną książkę, by znaleźć się w XIX-wiecznej Anglii, w starożytnym Rzymie, na Tasmanii, Alasce, Antarktydzie… Albo wyruszyć w Kosmos… Jest jeszcze jeden wymiar owego bibliotecznego Universum: tu zebrana jest wiedza o wszystkim – czyli… Cały świat w jednym miejscu. Cała wiedza o świecie na wyciągnięcie ręki.

Biblioteki organizują wiele ciekawych imprez, wystaw, warsztatów promujących czytelnictwo. Warto zajrzeć do programów obchodów Tygodnia Bibliotek na ich strony internetowe, np. WiMBP Norwid   Home (biblioteka.zgora.pl)

Konkurs czytelniczy H.CH. ANDERSEN – NASZ PATRON. ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ.

Z okazji Dni Patrona odbyło się w szkole wiele ciekawych imprez. W bibliotece spotkaliśmy się 20 kwietnia na całodziennym głośnym czytaniu baśni Andersena, a 22 kwietnia odbył się konkurs wiedzy o Patronie dla klas 7-8 ZE-T. Uczniowie sprawnie rozwiązywali zadania, odpowiadali na pytania dotyczące znajomości baśni i biografii naszego patrona H.Ch. Andersena. Przygotowanie i prowadzenie – E. Owsińska i B. Stępień- Drzazga

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2021

– „ Baśnie i legendy z całego świata”

W październiku obchodzimy  Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

Hasło tegorocznych obchodów to: „Baśnie i legendy z całego świata”. Zapraszamy do czytania waszych ulubionych baśni i udziału w akcjach organizowanych w bibliotece. W październiku odbędzie się też uroczystość pasowania na czytelnika biblioteki uczniów klas 1.

Z okazji obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych zapraszałam uczniów na pogadankę o baśniach i legendach, ich roli i historii powstawania różnych opowieści. Obejrzeliśmy też legendy polskie w formie teatru kamishibai. Zajęcia z wykorzystaniem kamishibai to najlepszy sposób na promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych oraz atrakcyjna metoda dzięki której kształtujemy kulturę czytelniczą

.

27 października do biblioteki zawitali uczniowie klasy 1a, aby zdać egzamin na prrrrawdziwego, doskonałego czytelnika szkolnej biblioteki 🙂 Uczniowie odpowiadali na bajkowe pytania, poznali zasady wypożyczania i dbania o książki. Na koniec, po uroczystym pasowaniu wysłuchali baśni naszego Patrona – H.Ch. Andersena.

————————————————————————————————

8-15 maja – Tydzień bibliotek – w tym roku pod hasłem – ZNAJDZIESZ MNIE W BIBLIOTECE

Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i zawodu bibliotekarza, organizowana od 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Akcja odbywa się zawsze w maju i ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz pokazania roli zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Na plakacie promującym Tydzień bibliotek mamy obraz połączenia świata dzisiejszego i dawnego – Gutenberga, wynalazcy druku i współczesnych form przekazu. Zapraszam – Znajdziesz mnie w bibliotece!

Zapraszam też na wycieczkę do najpiękniejszych bibliotek świata – https://www.pbw.zgora.pl/pbw/sites/default/files/dokumenty/biblioteki-swiata-pbw.mp4

Tydzień promocji e-booków.

W pierwszym tygodniu  marca obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy tydzień e-książki. Święto ma na celu promocję i popularyzację e-czytania.

Gdy w 2004 Rita Toews, kanadyjska autorka książek dla dzieci, postanowiła popularyzować e-czytanie i zorganizowała pierwszy Tydzień Książki Elektronicznej, w Polsce czytanie e-booków było równie abstrakcyjne co podróż na Księżyc.

Od tego czasu wiele się zmieniło, choć przez wielu książki elektroniczne wciąż traktowane są z nieufnością. Szelest kartek i zapach książek są dla niektórych nieodłącznym elementem czytania. Powoli jednak przekonujemy się do ebooków – zwolennicy e-czytania podkreślają wygodę takiego rozwiązania (zwłaszcza w podróży) oraz jego aspekt ekologiczny. Każdy z Was może czytać lub słuchać książki na ekranach swoich smartfonów, tabletów, komputerów. Coraz powszechniejsze są czytniki z technologią e-papieru – nie świecą w oczy, jak komputer. W Internecie są strony, z których można ściągać książki legalnie za darmo, księgarnie też oferują często e-booki darmowe lub w bardzo promocyjnych cenach. Przypominam adresy stron, na których można znaleźć takie książki: wolnelektury.pl, publio.pl, woblink.com, virtualo.pl, legimi.pl, empik.com.

PROPOZYCJE DLA NAUCZYCIELI

Wiele bibliotek proponuje ciekawe lekcje on-line do wykorzystania w czasie lekcji – nie tylko zdalnych. Będę zamieszczać linki do takich propozycji wyszukanych w sieci.

e-lekcje biblioteczne – Biblioteka Bemowo Online – tu m.in. ciekawa lekcja o historii książki oraz Teatr kamishibai – Alicja w krainie czarów.

PATRONI ROKU 2021

 Sejm postanowił, że w tym roku patronami będą: Krzysztof Kamil Baczyński, Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Tadeusz Różewicz, kard. Stefan Wyszyński i Konstytucja 3 Maja.

Zapraszam do biblioteki na zajęcia tematyczne i po materiały na temat każdego z patronów 2021 roku. W gablocie na korytarzu koło biblioteki znajduje się okolicznościowa ekspozycja.

Ministerstwo Edukacji i Nauki udostępniło 30 lektur wraz z pakietami multimedialnymi.

Do każdej multimedialnej lektury dołączono pakiet materiałów składający się z nagrań wideo z tłumaczeniem tekstu na języki migowy, tekstu łatwego do czytania, opracowania graficznego w formie komiksu, kart pracy, kart pracy z symbolami PCS (czyli znakami graficznymi obrazującymi pojęcia) oraz tablic komunikacyjnych z symbolami PCS. Pakiet został przygotowany m.in. z myślą o uczniach z niepełnosprawnościami mających trudności w uczeniu się. https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/lektury-dostepne–kolejne-materialy-udostepnione

Zasoby i narzędzia cyfrowe – jako pomoc dla nauczycieli udostępnia Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka na stronie pbw.zgora.pl w zakładce Wspomaganie -> Zasoby i narzędzia cyfrowe – np. Wybrane biblioteki cyfrowe (padlet.com)

Przypominam o możliwości korzystania z bibliotek cyfrowych – coraz więcej lektur można posłuchać lub przeczytać przez komputer, tablet, telefon. Biblioteka internetowa Wolne Lektury na zamówienie Biblioteki Narodowej przygotowała kolejne 70 audiobooków dostępnych bezpłatnie w bibliotekach cyfrowych www.wolnelektury.pl polona.pl.

Audiobooków można słuchać online na www.wolnelektury.pl lub odtwarzać w aplikacji na smartfony bez konieczności zakładania konta. W tej chwili można wysłuchać już „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego w nowym tłumaczeniu Agaty Kozak. Kolejne audiobooki będą sukcesywnie pojawiać się na naszej stronie. Ich pełną listę audiobooków poznacie na stronie:

Kilkadziesiąt nowych audiobooków na Wolnych Lekturach « Fundacja Nowoczesna Polska

Wolne Lektury to jedna z najpopularniejszych bibliotek internetowych w Polsce, która stale powiększa swoje zasoby i w tej chwili udostępnia ponad 5600 utworów w formie przyjaznej dla użytkownika w różnych formatach. Oprócz lektur szkolnych w swojej ofercie ma klasykę literatury polskiej i światowej, a także utwory wielu współcześnie żyjących autorów – zarówno prozaików, jak i poetów.

Zachęcamy wszystkich do pobierania i słuchania audiobooków nie tylko dla przyjemności. W czasie epidemii pozwolą wielu grupom – w szczególności uczniom i nauczycielom – w zdobyciu potrzebnych im materiałów do nauki i pozwolą na dostęp do treści w wygodnej formie.

Udostępnienie audiobooków było możliwe dzięki realizacji Priorytetu 4 Udostępnienie publikacji w formatach cyfrowych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – którego operatorem jest Biblioteka Narodowa.

—————————————————————————————

Zapraszam Was do biblioteki po lektury na czas świątecznych dni i ferii zimowych. Polecam też korzystanie z książek do słuchania – audiobooków. Na pewno każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Książka jest też bardzo dobrym pomysłem na prezent pod choinkę!

Życzę Wam wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia i zdrowia w Nowym Roku! Zapraszam do zabawy – wylosuj sobie ciekawy cytat na Boże Narodzenie

Cytaty o Bożym Narodzeniu – Losowe karty (wordwall.net)

POLECANE DLA RODZICÓW I NAUCZYCIELI: Najlepsze książki dla dzieci – opinie, recenzje, zestawienia – polecane na stronach: aktywneczytanie.pl, czas dzieci.pl i wielu innych portalach dla rodziców, stronach księgarni  internetowych itp.

Koronawirus. Książka dla dzieci – Nia Roberts – Ebook oraz audiobook.  Bezpłatny poradnik dla dzieci i rodziców z ilustracjami Axela Schefflera i komentarzami pediatrów immunologów dr. hab. med. W. Feleszki i dr. med. P. Grzesiowskiego oraz zespołu ekspertów medycznych Grupy LUX MED. Zawiera odpowiedzi na pytania dotyczące epidemii koronawirusa.  Do pobrania na stronie www.publio.pl/koronawirus-nia-roberts,p496612.html

„Zuzia w czasie pandemii” to bardzo aktualna książka w czasie pandemii koronawirusa. Zuzia przeżywa teraz to samo, co wiele dzieci na całym świecie: nie może chodzić do przedszkola, nie wolno jej spotykać się z koleżankami i kolegami. Nie może też bawić się z nimi na placach zabaw.

AUTYZM W CZASIE PANDEMII Temple Grandin, Tony Attwood, Carol Stock Kranowitz, Carol Gray i 30 innych ekspertów. Wyd. Harmonia. Zmiany wywołane pandemią COVID-19 – konieczność izolacji i dostosowania się do nowych wymogów sanitarnych, odstępstwa od ustalonego planu dnia, a także zamknięcie szkół i placówek opiekuńczych oraz nauka zdalna – stanowią wyzwanie dla wszystkich. W szczególnej sytuacji znalazły się osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz ich rodziny. Książka „Autyzm w czasie pandemii” zawiera praktyczne porady i wskazówki, które przydadzą się w tym trudnym okresie, a także w wielu innych sytuacjach życiowych. Autorami poszczególnych rozdziałów publikacji są światowej sławy eksperci w dziedzinie autyzmu, integracji sensorycznej i terapii.

Książka PIERWSZE ABECADŁO

 W ramach tegorocznej edycji kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” do wszystkich szkół podstawowych w Polsce, które mają oddziały klas pierwszych, zostały przekazane Wyprawki Czytelnicze dla pierwszoklasistów. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i jest całkowicie bezpłatny, zarówno dla szkół, jak i uczniów. Instytut Książki pokrywał również koszty wysyłki wszystkich materiałów. W skład Wyprawki czytelniczej wchodzą:
• książka „Pierwsze abecadło”,
• broszura „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”,
• materiał pomocniczy „Kreatywny alfabet”. Ponieważ książki otrzymaliśmy już po uroczystości pasowania na czytelnika biblioteki – uczniowie dostali je z okazji Mikołajek 🙂

PASOWANIE NA CZYTELNIKA.

30 października odbyło się w bibliotece uroczyste Pasowanie na czytelnika dla uczniów klas I i II SP. Uczniowie poznali zasady korzystania z biblioteki, uczyli się jak dbać o książki, odpowiadali na bajkowe zagadki. A nowe książki zapraszają!

Przypominam, że w Internecie są strony, z których można ściągać książki legalnie za darmo, księgarnie też oferują często e-booki darmowe lub w bardzo promocyjnych cenach. Propozycje stron, na których można znaleźć takie książki to np.:

wolnelektury.pl,

lektury.gov.pl,

publio.pl,

woblink.com,

virtualo.pl,

legimi.pl,

empik.com. Empik proponuje aplikację Empik Premium

Każdy z was może czytać lub słuchać książki na ekranach swoich smartfonów, tabletów, komputerów. Wiele księgarni internetowych udostępnia za darmo lektury i książki dla dzieci do pobrania. Na lekcjach w bibliotece często pokazywałam Wam jak z nich korzystać i jakie możliwości daje e-book czyli książka elektroniczna oraz audiobook, czyli książka do słuchania.

AUDIOBOOKI – Polecam strony, na których możecie posłuchać ciekawe książki:

Polska-Poezja.pl  Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.

Audio-Bajki.pl Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

Bajkowisko.pl Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale  YouTube.

Polskie Radio Dzieciom Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności  logowania.


wiosna 2020

Darmowa książka elektroniczna o koronawirusie dla dzieci od Wydawnictwa Olesiejuk – polecamy! Książka jest dla dzieci i dla tych, którzy potrzebują wytłumaczyć najmłodszym w sposób jasny, zrozumiały  czym jest koronawirus i co robić, by się przed nim ustrzec. https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/wiadomosci/czytaj/darmowa-ksiazka-elektroniczna-o-koronawirusie-dla-dzieci/

 Propozycje zajęć i zabaw z dziećmi dla rodziców umieszczone są na wielu stronach internetowych.  

Fundacja Cała Polska Czyta Dzieciom poleca:  https://calapolskaczytadzieciom.pl/aktualnosci/madrze-razem-w-domu/

Jak wytłumaczyć dziecku dlaczego musimy zostać w domach? Propozycja dla rodziców to np. bajka terapeutyczna „Jeżyk Bartek zostaje w domu“ – do pobrania na stronie dzieciecapsychologia.pl

Bajka o złym królu wirusie i dobrej kwarantannie napisana przez psycholożkę, Dorotę Bródkę. Dostępna jako ebook w formacie PDF i w formie audiobooka.

Cała Polska Czyta Dzieciom proponuje zabawy ze słowami: https://calapolskaczytadzieciom.pl/dla-rodzicow/o-czytaniu/cykl-ukryte-slowa/

Dzień Dziecka w bibliotece. Co roku różne biblioteki przygotowują atrakcje z okazji Dnia Dziecka – w tym roku tylko wirtualnie. Zapraszam do odwiedzenia strony fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom, która przygotowała dla was wiele atrakcji https://calapolskaczytadzieciom.pl/aktualnosci/program-xix-ogolnopolskiego-tygodnia-czytania-dzieciom/

Zapraszam do odwiedzania strony Biblioteki Wojewódzkiej – zobaczcie jakie wydarzenia online wam proponuje: http://www.wimbp.zgora.pl/  Warto też zajrzeć do Biblioteki Pana Kleksa – możecie obejrzeć tam wirtualnie wystawę prac uczniów z naszej szkoły, posłuchać przygód Pippi Pończoszanki lub spróbować potraw przygotowanych przez Cecylkę Knedelek…   https://www.facebook.com/biblioteka.kleksa/

8-15 maja – Tydzień Bibliotek pod hasłem – „Zasmakuj w bibliotece”

 Dlaczego „Zasmakuj w bibliotece”? – bo książką warto się delektować, smakować słowa, ciągle i wciąż od nowa. „Korzystajmy z kalejdoskopu ofert dla naszych najważniejszych gości – Czytelników, by każdy z nich znalazł w Bibliotece łakomy literacki kąsek. To dla was entuzjastów literatury i kultury jesteśmy”.

A może weźmiecie dosłownie tytuł tegorocznego Tygodnia Bibliotek i zasmakujecie … w kuchni. Przejrzyjcie książki kucharskie, które macie w domu. Może coś was zainspiruje do wykonania ciekawej potrawy…  A jak zachować się przy stole? Poszukajcie w sieci. Przykładowa inspiracja to np. taka książka http://lustrobiblioteki.pl/2019/03/sztucce-w-ruch/

 

Witamy w roku szkolnym 2019/2020

Uczniowie klas Przysposobienia do Pracy biorą udział w nowym projekcie – Eko Dyskusyjny Klub Książki. Filia nr 1 WiMBP przy ul. Ptasiej zaprosiła nas na zajęcia pod hasłem Czytaj książki i uratuj świat. Czytamy, dyskutujemy, tworzymy – czyli dowiadujemy się o ważnych problemach dzisiejszego świata i zastanawiamy się, jak my, każdy z nas może pomóc. Na zajęciach 21 lutego rozmawialiśmy o zaśmiecaniu Ziemi plastikiem.

 W tym semestrze razem z uczniami SP realizujemy kolejny projekt z cyklu  „Bliskie    spotkania z książką i biblioteką”-                Poznajemy świat z Bolkiem i Lolkiem.

Bolek i Lolek – to dwaj tytułowi bohaterowie popularnego serialu  animowanego dla dzieci, jedni z waszych ulubionych bohaterów bajek. Pomysłodawcą i twórcą całej serii oraz współautorem projektów plastycznych był Władysław Nehrebecki. Wszystkie filmy z Bolkiem i Lolkiem powstały w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

Filmy z przygodami niezapomnianego duetu od lat chętnie oglądają kolejne pokolenia dzieci. Myślę, że wy również doskonale ich znacie.

Obecnie Bolek i Lolek pojawiają się często w wielu książeczkach, kolorowankach, grach i programach komputerowych. Produkowano również dużą ilość zabawek: figurki, pocztówki, gry zręcznościowe, układanki z klocków… W bibliotekach można wypożyczyć wiele książeczek z ich nowymi przygodami.

    Zapraszam do czytania i oglądania przygód Bolka i Lolka!

17 stycznia odbyło się podsumowanie działań związanych z projektem „Poznajemy świat z Bolkiem i Lolkiem”. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy gości z Liceum Ogólnokształcącego nr 5. Uczennice – harcerki przedstawiły nam fragment przygód Bolka i Lolka, którzy postanowili zostać harcerzami. Bawiliśmy się wspaniale, ruszyliśmy w podróż po świecie i zgadywaliśmy, jakie zwierzęta mogli spotkać nasi bohaterowie. Podsumowaliśmy też konkurs plastyczny i wręczyliśmy nagrody za piękne portrety Bolka i Lolka.

 

Uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej.

25 października zapraszamy do biblioteki na imprezę dla nowych uczniów naszej szkoły –  uroczyste pasowanie na czytelnika szkolnej biblioteki.

Aby stać się pełnoprawnym czytelnikiem uczniowie klas I i II  zostali poddani małemu egzaminowi wiedzy, jak zachować się w bibliotece i jak szanować książki.

Nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie:

My uczniowie pierwszej klasy
Uroczyście przyrzekamy
Że będziemy kochać książki
Krzywdy zrobić im nie damy.
Rad i mądrości z książek
Będziemy słuchać z uwagą.
Obowiązki czytelnika
Traktować z wielka powagą
Przyrzekamy!

 

Rok szkolny 2018/2019!

W drugim semestrze planujemy realizację kolejnych projektów czytelniczych, związanych z poznawaniem literatury dla dzieci i młodzieży.

Klasy VII-VIII i III gimnazjum bliżej zapoznają się z polskimi baśniami i legendami.

Podsumowanie realizacji projektu – prezentacje i konkurs wiedzy o polskich legendach odbyło się 10 czerwca.

Starsi uczniowie klas „lekko” zapoznają się z książkami, które opowiadają o podróżach po świecie. W czasie realizacji projektu uczniowie brali udział w zajęciach w bibliotece szkolnej, słuchali fragmentów książek, oglądali albumy i atlasy. Przy okazji czytania książek m.in. z przygodami Neli – małej reporterki, Centkiewiczów i in. poznawali różne ciekawe miejsca na świecie – żyjące tam zwierzęta i rośliny. Odbyły się też wycieczki do innych bibliotek – WiMBP im. C. Norwida, PBW i Mediateki.  Podsumowaniem były prezentacje i konkurs wiedzy, podczas których każda klasa wykazywała się poznanymi wiadomościami o kontynentach.

Uczniowie szkoły branżowej  pracowali nad drugą edycją tworzenia książki kucharskiej „Kucharz poleca”. Klasa uczestniczyła w zajęciach bibliotecznych – uczniowie przypominali sobie m.in., jak zbudowana jest książka kucharska i jak pisać recenzje książek. Brali też udział w warsztatach kulinarnych, podczas których poznawali nowe przepisy.
W czasie zajęć komputerowych uczniowie stworzyli strony z przepisami i zdjęciami potraw oraz złożyli egzemplarze książki.
12 czerwca odbyła się uroczysta promocja książki „Kucharz poleca”, połączona z degustacją potraw polecanych w książce.

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do PBW

3 czerwca klasy V-VI brały udział w wyjściu do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Zielonej Górze. Myśl przewodnia spotkania to zagrożenia internetowe – pani Bernadeta Opic, nauczyciel bibliotekarz Ośrodka Wychowawczego w Babimoście zaprezentowała efekty swojej pracy z wychowankami. Obejrzeliśmy inscenizację o bezpieczeństwie w sieci „Czerwony Kapturek szuka księcia”, która wszystkim bardzo się podobała. Uczniowie zwiedzili też bibliotekę i obejrzeli zbiory czytelni PBW.

Dni Patrona

Jak co roku -początek kwietnia w naszej szkole kojarzy się z obchodami Dni Patrona – H.Ch. Andersena. A w bibliotece odbywa się wtedy Maraton czytania baśni – Andersen Non stop. W tym roku oprócz nauczycieli, uczniów, baśnie Andersena czytali nam zaproszeni goście – uczniowie V LO razem z nauczycielem bibliotekarzem R. Bielerzewską.

 

W tym semestrze razem z uczniami SP realizujemy projekt „Bliskie spotkania z książką i biblioteką”- Poznajemy świat z Reksiem. 

Razem będziemy poznawać  kolejnego legendarnego bohatera bajek dla dzieci – sympatycznego pieska Reksia!
Zabawne perypetie tego przemiłego kundelka od lat bawią i śmieszą dzieci. Reksio potrafi wcielić się w każdą postać. Poznajemy go jako przyjaciela wszystkich, opiekuna chorego przyjaciela, rozjemcę zwaśnionych zwierząt. Na przykładzie Reksia dowiemy się jak zachować się w różnych sytuacjach. Te i wiele innych pouczających przygód zapewnią dzieciom rozrywkę i pozwolą mile spędzić czas. Reksio jest bardzo lubiany przez dzieci. Ogłaszamy konkurs plastyczny – „Galeria portretów Reksia i jego przyjaciół”. Planujemy też wiele ciekawych zajęć i zabaw oraz wycieczek do bibliotek.

Podsumowaniem projektu była szkolna impreza integracyjna, na której tradycyjnie już gośćmi byli uczniowie V LO, którzy w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” przedstawili nam jedno z opowiadań o przygodach Reksia. Spotkanie odbyło się 1.02.2019 r. Dzieci przyniosły i prezentowały swoje ulubione pluszaki – pieski i inne zwierzątka, odpowiadały na pytania sprawdzające znajomość bohaterów książki, brały udział w tematycznych zabawach muzyczno-ruchowych.

Rok szkolny 2017/18

Projekty edukacyjne

W tym roku realizujemy kilka projektów czytelniczych.

Szkoła podstawowa uczestniczy w projekcie pod hasłem „Bliskie spotkania z książką i biblioteką” –
POZNAJEMY ŚWIAT Z MISIEM USZATKIEM

Uczniowie szkoły podstawowej zapoznają się z  literacką postacią Misia Uszatka.  To ulubiony bohater wielu dzieci, a dzięki filmowym dobranockom Miś Uszatek wciąż cieszy się sympatią kolejnych pokoleń najmłodszych widzów.

Miś Uszatek obchodzi w tym roku 60. urodziny!

Postać Misia Uszatka po raz pierwszy pojawiła się w opowiadaniach publikowanych w czasopiśmie dla najmłodszych „Miś” w 1957 roku.  Imię Uszatka wybrały w konkursie dzieci. Postać stworzyli pisarz Czesław Janczarski oraz ilustrator Zbigniew Rychlicki. Od tamtej pory pocieszny miś towarzyszył dzieciom z całej Polski – jego imieniem nazywano m.in. przedszkola. Szybko jednak okazało się, że stał się także gwiazdą filmową! W 1975 roku łódzki Se-ma-for rozpoczął produkcję lalkowego serialu, który do 1987 roku liczył 104 odcinki i cieszył się ogromną popularnością wśród dzieci. Przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi stoi wdzięczny pomnik Misia.

Bierzemy udział w zajęciach czytelniczych w bibliotece i w klasach, wychodziliśmy na wycieczki do filii WiMBP im. Norwida, m.in. na spotkanie z autorką książek dla dzieci R. Piątkowską. Ogłoszono konkurs plastyczny z bohaterami książek o Misiu Uszatku. Podsumowaniem projektu była zabawa integracyjna, powiązana ze Światowym Dniem Pluszowego Misia. Zaproszonymi gośćmi byli uczniowie VLO, którzy przedstawili nam jedno z opowiadań o Uszatku.

Zapraszamy do Galerii szkolnej na wystawę prac plastycznych  – Galeria portretów Misia Uszatka i jego przyjaciół!

 

 

 

 

Uczniowie SP uczestniczyli w projekcie edukacyjnym JESTEM CZYTELNIKIEM – POZNAJEMY KSIĄŻKI O ZWIERZĘTACH.

Uczniowie poznawali autorów książek o zwierzętach, przypominali sobie wiadomości o budowie książki i zasadach korzystania z biblioteki. Ulubioną autorką książek o różnych zwierzątkach jest obecnie Holly Webb – brytyjska pisarka, która stworzyła serię Zaopiekuj się mną. Omawialiśmy też lektury – „Lassie wróć” i „O psie, który jeździł koleją”. Uczniowie przygotowali prezentacje swoich ulubionych zwierząt i brali udział w konkursie wiedzy o zwierzętach domowych.

Uczniowie ZSZ realizowali czytelniczy projekt edukacyjny „KUCHARZ POLECA- tworzymy klasową książkę kucharską”.

Uczniowie biorą udział w warsztatach kulinarnych i szkoleniach w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w mieście Zielona Góra – projekty realizowane poza formułą ZIT”. Po zajęciach w zielonogórskim studio kulinarnym Look&Cook postanowili polecić nam wiele ciekawych, przepysznych pomysłów na dania z różnych stron świata.  W maju, w czasie  trwania Tygodnia Bibliotek 2018 odbyła się promocja książki „Kucharz poleca”.

12 maja 2018 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odbyła się kolejna edycja Bibliotekarskiego Festiwalu Kulinarnego. Po raz dziewiąty PBW w Zielonej Górze razem z Kołem SBP zorganizowały ucztę, dla zgromadzonych w Sali Wykładowej Biblioteki smakoszy. Tegoroczna kulinarna impreza, odbywała się pod hasłem „(Do)wolność gotowania”.
W ramach promocji książki kucharskiej „Kucharz poleca”, która powstała w czasie realizacji projektu czytelniczego, zorganizowałam stanowisko konkursowe ze słodkimi wypiekami przygotowanymi przez uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej.

Więcej na stronie PBW –  https://www.pbw.zgora.pl/pbw/node/340

JESTEM CZYTELNIKIEM – POZNAJEMY KSIĄŻKI PODRÓŻNICZE

– to projekt edukacyjny kierowany do uczniów gimnazjum i klasy VII. Przy okazji czytania książek m.in. z przygodami Neli reporterki poznawaliśmy różne ciekawe miejsca na świecie – żyjące tam zwierzęta i rośliny. Na zakończenie działań każda klasa przygotowała plakat – prezentację wybranego rejonu świata oraz wykazywała się poznanymi wiadomościami podczas konkursu wiedzy o kontynentach.

            

DNI PARTONA – KWIECIEŃ 2018

W czasie obchodów Dni Patrona w bibliotece szkolnej zorganizowano doroczny Maraton czytania baśni „Andersen non-stop”. Baśnie Andersena czytali nauczyciele, uczniowie, rodzice bez przerwy od 9 do 14. Słuchaliśmy też audiobooki i słuchowiska.

NPRC

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup nowych książek do biblioteki szkolnej.  W działaniach promujących NPRC i czytelnictwo dzieci i młodzieży bierze udział cała szkoła – nie tylko bibliotekarz, ale też nauczyciele i rodzice. Realizujemy liczne działania: projekty, imprezy czytelnicze, konkursy, wycieczki do bibliotek publicznych i in.
Zakupiliśmy już nowe książki, starając się  dobrać jak najciekawsze i najlepsze dla każdego ucznia – i tego, który dopiero zaczyna przygodę z czytaniem, i dla starszych uczniów.

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Zapraszamy wszystkich do szkolnej biblioteki!
Czekają tam na Was setki nowych książek!

Z nowych książek stworzyliśmy świąteczną choinkę!

A jest to tyko część książek, które wzbogaciły naszą bibliotekę.